Tabela

Posh Reklam Tabela

Tabela Çeşitleri

Tabela; firmaların logoları, isimleri ve telefon numarası gibi bilgilerinin yazılı olduğu levhalardır. Bilgi, tanıtım ve reklam amacıyla farklı malzemelerden üretilen tabelaları kullanabilirsiniz.

Her türlü özel ve kamusal alanda tabelaları görebilirsiniz. Binaların içinde bilgi vermek ve yönlendirmek amacıyla tabela kullanılır. Yollardaki tabelalar ise aradığınız adresi kolaylıkla bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca bir firmanın bulunduğu yeri belli etmek, dikkat çekmek ve reklam amacıyla da tabela çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kutu harf tabela ve LED neon tabela gibi birçok farklı alternatifi  kullanmak istediğiniz yere göre belirleyebilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni ürünleri bütçenize uygun olanlar arasından seçebilirsiniz. Firmanızın ihtiyaç duyduğu tabela çeşitlerini incelemek ve teklif almak için Posh Reklam seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Kaliteli ürün kullanımı ve zamanında teslimat konularına gösterdiği hassasiyet sayesinde Posh Reklam’ı güvenle tercih edebilirsiniz.

Tabela Nedir?

Günümüz dünyasında tüm firmalar, müşteri kitlelerini artırabilmek amacıyla çeşitli tanıtım yollarına başvurmaktadır. İşletmelerin, marka bilinirliğinin sağlanması ve daha geniş kitlelerin ilgisini çekebilmek amacıyla yardım aldığı reklam araçlarından biri de tabelalardır. Tanıtım amacının yanında görsel niteliklere sahip olan tabelalar, her firma için özel olarak tasarlanmaktadır.

Tabela yapımında metal, petrol türevleri ya da ahşap gibi pek çok farklı materyal kullanılabilmektedir. Ayrıca tabela üzerinde firmaya ait olan ismin yanında, logo ya da simge gibi ayırt edici içeriklere de yer verilebilmektedir. Farklı tasarımlar sayesinde ise akılda kalıcı ve dikkat çekici tabelaların üretilmesi mümkün olmaktadır.

Firmanın yer aldığı sektöre ve kullanılacağı alana uygun olarak hazırlanan tabelalar, hedef kitleye yönelik hazırlanan ve sektöre uygun şekilde şık bir tasarıma sahip olan ürünlerdir. Bu özellikleri sayesinde marka bilinirliği ve akılda kalıcılık gibi avantajlar sağlayan, ticari faaliyetlerdeki en önemli tanıtım araçlarından biri haline gelmektedir.

İşletmenin özelliklerini doğru bir şekilde yansıtabilen ve profesyonel şekilde hazırlanmış olan tabelalar, müşteri kitleleri üzerinde kalite ve güvenilirlik duygularını uyandırabilmektedir.

Tabela tasarımlarının alanında uzman ve deneyimli firmalar tarafından, profesyonel ortamlarda hazırlanması ise hedeflenen amaca hizmet edilmesi açısından son derece önem taşımaktadır.

Teknik bilgilerden yoksun şekilde hazırlanan tabelalar, dikkat edilmesi gereken noktaları içermediği için etkisiz kalacaktır. Bu durum sonucunda ise işletmelerin gerekli tanıtımı yapamaması ve zarara uğramaları gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Tabela Nerelerde Kullanılır?

Günlük hayatta hemen hemen her adımda bir tabela ile karşılaşılması mümkündür. Ortak kullanım alanlarında bulunan kapı tabelaları, alışveriş merkezlerinde bulunan mağaza tabelaları, tüm işletmelerde görülen ticari tabelalar, sokaklarda bulunan yönlendirme tabelaları, işletmelerde kullanılan ikaz ve uyarı tabelaları gibi çok sayıda farklı tasarım bulunmaktadır. Tabelaların günlük yaşamda kullanıldığı diğer alanların ise kısaca şu şekilde örneklendirilmesi mümkündür:

 • Kafe ve restoranlar gibi gıda işletmeleri,
 • Giyim mağazaları,
 • Spor salonları,
 • Karayolu, demiryolu ve havayolu gibi ulaşım hizmetlerinin sağlandığı alanlar,
 • Resmi kurumlar,
 • Ehliyet kursları,
 • Güzellik salonları,
 • Eğitim kurumları,
 • Sağlık hizmetleri sunan kurumlar,
 • Oyun salonları,
 • İnşaat firmaları,
 • Mimarlık ve dekorasyon firmaları,
 • Sinemalar,
 • Yer gösterimini sağlamak amacıyla tiyatrolar,
 • Dernekler,
 • Bankalar,
 • Küçük ve orta ölçekli işletmeler,
 • Fabrikalar ve kurumsal markalar gibi büyük ölçekli firmalar,
 • Marka adına sahip olan diğer tüm kurum ve kuruluşlardır.

Teknolojide ve reklam sektöründe yaşanan son gelişmeler ile birlikte birçok farklı tabela çeşidi sunulmaya başlamıştır. Özellikle son dönemlerde ışıklı tabelalar oldukça popüler hale gelmiştir. Led ışıklı tabela fiyatlarının daha ekonomik olması ise birçok işletmenin bu modelleri tercih etmesinde etkili olmaktadır. Bu sayede görünürlük oranının artırılması ve potansiyel müşterilerin cezbedilmesi gibi önemli avantajların elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.

Tabela Nerelerde Kullanılır?

Tabelaları hem bilgi vermesi hem de yönlendirme yapması için yollarda, kurumların içinde ve dışında, alışveriş mağazalarında, restoran, kafe ve spor salonu gibi yerlerde kullanabilirsiniz. Şehir içi ve şehirlerarası yollarda yön bulmak, mağazaların yerini belli etmek ve kurum içinde yer alan bölümleri ayırmak için tabela çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kaliteli materyallerle ve yeni nesil teknolojilerle hazırlanan tabela çeşitleri ışıklı ve özel tasarımlarla süslenebilir. Klasik ışıklı tabelalara alternatif olan LED ışıklı tabelaları uygun maliyetli olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Tabelanızın renkli ışıklarla daha cazip ve dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Markanızın tanıtımını en iyi şekilde yapabilmek için kurum kimliğinize uygun tabelalar seçebilirsiniz. Kamu kurumları için belirli ölçü ve özelliklere uygun olarak üretim yapılırken, özel firmalarda neon ışıklı farklı ürünler de kullanılabilir. Tabelanın büyüklüğü, kullanılan harfler, renkler ve ışıklarla markanızı öne çıkarabilirsiniz. Müşterilerinizi etkilemek ve reklamınızı yapmak için farklı yerlerde ve özelliklerde tabela konumlandırabilirsiniz. Bu sayede markanızın görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Tabela Kullanmanın Faydaları

Ticari hayatın en önemli araçları arasında yer alan tabelalar, reklam çalışmalarının da en büyük destekçileri arasında yer almaktadır. Tabela sayesinde işletmelere ait marka adının, hizmet kapsamının ve ilk izlenime yönelik bilgilerin edinilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle başarılı şekilde yapılmış olan tabela tasarımları ile hedef kitleye erişim sağlanması, potansiyel müşterilerin kazanılması, kar marjının artırılması, marka bilinirliğinin değer kazanması ve güven duygusunun oluşturulması gibi çok sayıda avantajın elde edilmesi mümkün hale gelmektedir. Tabela kullanımının diğer faydalarını ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İşletmelerin dikkat çekmelerinin sağlanması,
 • Kamu ya da özel kurum ve kuruluşların yerlerinin gösterilmesi,
 • Markaya yönelik yürütülen tanıtım ve reklam çalışmalarının desteklenmesi,
 • Müşteri kitlesinin genişletilmesi,
 • Yer ve yön bulma konularında yardım sunulması,
 • Riskli durumlar karşısında kişilere gerekli ikaz ve uyarıların sağlanmasıdır.

Tabelalar, kullanım alanları ve amaçlarına bağlı olarak farklı özelliklerde tasarlanabilmektedir. Günümüzde en sık talep edilen tabela çeşitleri ise krom, vinil, alüminyum ve pleksi ile hazırlanmaktadır. Aynı zamanda farklı ebatlarda ve renklerde üretilmesi de mümkündür. Birçok firma, geç saatlerde dahi görünürlük sağlayabilmek adına ışıklı tabelaları tercih etmektedir. Bu sayede güneş battıktan sonrasında dahi tabelaların dikkat çekmesi ve potansiyel müşterilere ulaşım sağlaması mümkün olmaktadır.

 Tabela Fiyatları

Tabela ölçüleri, kullanılan malzeme, ışık türü ve özel taleplere göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Tabelayı kullanmak istediğiniz yerin iç mekan veya dış mekan olması tasarımı ve dolayısı ile fiyatı da etkileyen bir konudur. Totem, kompozit ve dijital baskılı tabelalar malzeme özelliklerine göre farklı yerlerde kullanabileceğiniz ürünlerdir. Bu sebeple farklı fiyatlamaya tabi tutulur. Kaliteli malzeme ve özenli işçilikle hazırlanan tabelaları, istediğiniz iç ve dış mekanda konumlandırabilirsiniz. Kurumunuzun reklam ve tanıtım faaliyetleriyle ilgili tam hizmet anlayışıyla çalışan Posh Reklam firmasından yardım alabilirsiniz. Reklam konusunda her türlü desteği tek bir yerden almanın avantajını yaşayabilirsiniz. Bu amaçla iletişim formunda istenen bilgileri doldurup, gönderebilirsiniz. Size özel olarak çalışılan teklif sayesinde reklam ve tanıtımlarınızı dilediğiniz gibi yapma şansına sahip olabilir, isteklerinize uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Tabela İdeal Boyut Nasıl Olmalı?

Görsel tanıtımın en önemli araçları arasında yer alan tabelalar, dikkat çekici özelliklere sahip olmalıdır. Bu nedenle tabela tasarımında kullanılan tüm detaylar, belirleyici faktörler olarak önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca tabela boyutu da en etkin hususlar arasında yer almaktadır.

Tabela boyutları, kullanım alanına ve amacına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda işletmenin hizmet sunduğu sektörel yönetmeliklere ve bağlı bulunan belediyelerin uygun gördüğü standartlara göre de belirlenmektedir. Tabela tasarımlarında iç ya da dış mekan kullanımlarını göz önünde bulundurmak da önemli olan diğer detaylar arasında gösterilmektedir.

İdeal tabela boyutları, dış çerçeve ölçülerinden ziyade okunurluk ve görünürlük gibi kriterlere bağlı olacak şekilde belirlenmektedir. Bu kapsamda ideal ölçülerin belirlenebilmesi için dikkat edilmesi gereken detayların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkün olmaktadır:

 • Kolay okunabilirliğin sağlanabilmesi amacıyla firma adının büyük harflerle yazılmış olması,
 • Tercih edilen fontun mümkün oldukça düz ve karakteristik olması,
 • Çok kıvrımlı olan el yazısı fontlarından uzak durulması,
 • Punto seçiminin işletme konumu dahilinde uzaktan bakma açısına uygun şekilde belirlenmesi,
 • Harf aralıkları ve sözcükler arasında bulunan boşlukların doğru şekilde ayarlanması,
 • Renk seçimleri sırasında karşıtlık ilkelerine yer verilmesi,
 • Küçük boyutlardaki tabelaların tasarımda çok fazla görsel imgeye yer verilmemesi,
 • İlgi çekici zemin renklerinin tercih edilmesidir.

Tabela boyutları, sektörlere ve kullanılan malzemelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde en sık kullanılan tabela çeşidi ve ölçüsü ise 100*300 santimetre boyutlarında hazırlanan vinil germe tabelalarıdır.

Tabela Ne İçin Kullanılır?

Tabela, firmaların tanıtımı dışında farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalarda, tabela kullanımının 1975-1980 yılları arasında oldukça yaygınlaştığını ortaya çıkarmıştır. Tabelaların genel olarak kullanıldığı amaçların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

 • Tanıtım ve reklam süreçlerinin yönetilmesi,
 • Yönlendirmelerin yapılabilmesi,
 • Bilgilendirmelerin uzaktan dahi sağlanabilmesi,
 • Uyarı işaretleri sayesinde güvenliğin sağlanabilmesidir.

Önemli bir görsel iletişim aracı olan tabelalar, mutlaka dikkat çekici özelliklere sahip olmalıdır. Bu sayede potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını hangi işletmeden karşılayacakları konusunda karar verebilmelerine yardımcı olunması mümkün hale gelmektedir. Tüm bunların yanı sıra insanları bulmak istedikleri yer ya da yönler hakkında bilgilendirmek, tehlikeli alan ve durumlar konusunda uyarabilmek amacı ile de kullanımları oldukça yaygındır.

Tabela
Teklif Formu

Bir Teklif Al

Hizmetlerimizden faydalanmak için, aşağıdaki talep formunu doldurun ve teklif alın.  Gönder
  WhatsApp
  Merhaba, Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?